Posjeta Tehničkom muzeju Nikola Tesla Zagreb

Društvo fizičara u Tuzlanskom kantonu je u subotu 11.05.2024. godine organizovalo stručno-edukativnu posjetu Tehničkom muzeju Nikola Tesla u Zagrebu.

Put u prošlost započeli  smo u Planetariju, koji je otvoren za javnost 18.05.1965. Pogon Planetarija zasnovan je na posebno konstruiranom Zeissovu projektoru kojim se putem projekcije (oko 5000 zvijezda) prikazuje kretanje zvijezda, zviježđa i planeta, odnosno prividno kretanje Mjeseca, Sunca i raznih kometa. Uz prigodnu glazbu i naraciju voditelja Planetarija prikazuje se i predstavlja simulacija zvjezdanog neba. Dočarava se položaj zvjezdanog neba u svim godišnjim dobima i pozicijama. Posebnim uređajem mogu se u nekoliko minuta postići promjene u gibanju koje inače u prirodi traju desetke tisuća godina. Uz Planetarij sastavni su dio zbirke predmeti za mjerenje visine nebeskih tijela s brodova (sekstanti, oktanti i kvadranti), makete satelita te modeli raketa i Mjesečeva modula u naravnoj veličini. Posjetu smo nastavili u rudniku ugljena i metala u prirodnoj veličini smještenog u podzemnim prostorijama Muzeja.

Rudarska jama ukupne duljine više od 300 metara s najvećom dubinom od 6 metara pruža vjeran i upečatljiv doživljaj pravoga rudnika. Ovaj Rudnik je i u svjetskim razmjerima cjeloviti prikaz rudarstva sredinom 20. stoljeća.

Zbirka historijskog razvoja prometnih (kopnenih, vodenih i zračnih) sredstava je takođe u sklopu muzeja a poseban doživljaj je Teslin kabinet gdje smo pomoću ogleda mogli, recimo, upoznati okretno magnetsko polje, Tesline visokofrekventne transformatore koji stvaraju napon od nekoliko miliona Volti, bežični prijenos elektromagnetskih titraja, brod s daljinskim upravljanjem, model Tesline turbine i drugo.

Tesla je pomogao otkriću bežičnog prijenosa podataka.
Promatrajući različite učinke visokofrekventne struje, Tesla je uočio da se ona može prenositi samo jednim vodičem, pa ga je to dovelo do izuma bežičnog prijenosa elektromagnetskih titraja. Radovi na tom području rezultirali su još jednim velikim otkrićem: tako smo došli do osnovnih načela radiotehnike, odnosno danas sveprisutnog bežičnog prijenosa podataka.

Članovi Društva fizičara su potom iskoristili popodnevno vrijeme u posjeti ostalih znamenitosti Zagreba i u opuštenoj atmosferi završili ovu zaista vrijednu posjetu.

Društvo fizičara u Tuzlanskom kantonu se zahvaljuje svima koji su iskoristili ovu stručno-edukativnu posjetu za promociju nauke i u planu je organizacija još nekoliko sličnih posjeta.


Predsjednik DFTK Mersudin Umihanić.

Društvo fizičara TK